Co je to mykorhiza a jak funguje?
Mykorhiza je houba, která žije pod zemí v kořenovém systému rostlin. Kořeny rostlin využívá k získávání živin z půdy a zároveň sama pomáhá hostitelské rostlině v lepším získávání živin a půdní vlhkosti. Jak je to možné? Jedná se o nádherný příklad symbiózy v přírodě. Vtipné je na tom to, že většina lidí nemá vůbec tušení, že existují druhy hub schopné žít v symbióze s rostlinami. Přitom se jedná o organismy starší než dinosauři. Jsou na Zemi již od pradávna a byly stvořeny evolucí pro společný život s rostlinami.
Díky tomu, že houby mají odlišné požadavky na živiny než rostliny, je možná existence této symbiózy. Rostlina svými kořeny vysává půdní vlhkost společně s rozpuštěnými živinami. To se mykorhizním druhům hub velmi líbí a benefitují z této vlhkosti, kterou rostliny shromažďují ve svém kořenovém systému a jeho blízkém okolí. Houby milují vlhkost a ve vlhkém prostředí se jim velmi daří. Navíc tím jak rostlina „čerpá“ živiny tak je získává zároveň i pro houbu. Ta si z celého spektra živin bere jen ty, které sama potřebuje pro svůj život. A jsou to jiné živiny, než které potřebuje rostlina, takže si oba organismy vzájemně nekonkurují. Navíc houba produkuje další živiny jako odpadní látky svého metabolismu. Je to asi jako kyslík produkovaný rostlinami (též vlastně jako odpadní látka jejich metabolismu), který my lidé následně dýcháme. Stejně tak mykorhizní houby produkují další živiny prospěšné pro rostliny. V konečném důsledku tak předělávají rostlinami nevyužitelné látky na látky rostlinám prospěšné. A to zcela organicky a ekologicky, protože se jedná o přirozený biologický proces.
Díky tomu, že kořenový systém rostliny postupně celý proroste mykorhizními druhy hub, které také rády a snadno zadržují vlhkost, dochází k dalšímu zlepšení celkové společné schopnosti zadržovat vodu. Četnými pokusy bylo zjištěno, že rostliny s mykorhizní násadou hub dokáží vydržet déle naživu v případě, kdy půda zcela vyschne. Samozřejmě není dobré nechávat rostliny záměrně vysychat. Přínos lepšího zadržování vlhkosti v kořenovém systému je plynulejší přísun živin, které jsou ve vodě rozpuštěné a bez ní by se do těla rostliny nemohly dostat. SPolečným soužitím obou organizmů ve vzájemné symbióze tak dochází k významnému zlepšení příjmu všech živin a výsledkem je mnohem lepší růst rostliny a pro vás to znamená zdravější a mnohem větší sklizeň. A je jedno co pěstujete. Mykorhiza funguje na všechny běžné rostliny – rajčata, okurky, okrasné rostliny, byliny a dokonce i marihuanu.
Jak se mykorhiza používá?
Prášek, který si zakoupíte obsahuje koncentrovanou mykorhizu, respektive spory mykorhizních hub. V mixu je několik desítek vybraných druhů mykorhizních hub a mnoho dalších podpůrných a pro rostlinu též prospěšných organismů (zejména různé druhy bakterií). Nenechte se zmást malým množstvím prášku. Jedná se o čistou mykorhizu, takže z ní (na rozdíl od konkurenčních výrobků) připravíte velké množství zálivky. Stačí rozpustit jednu rovnou čajovou lžičku v 5 litrech čisté vody, dobře promíchat a následně vodou zalít rostliny. V průběhu sezóny doporučuji postup opakovat několikrát. Je vhodné začít hned od vysazení sazenic či vysetí semen a pak opakovat zhruba v měsíčních intervalech. Při zálivce mykorhizou ani bezprostředně před nebo po ní není vhodné rostliny hnojit dusíkatými hnojivy. Rozplánujte si tedy hnojení na jiné dny – ideálně co nejdále od zálivy mykorhizou.
Jak poznám, že se násada mykorhizy podařila?
Je to jednoduché, stačí po cca měsíci (ideálně až budete rostlinky přesazovat) lehce rozevřít kořenový bal a podívat se na kořeny rostliny. Pokud se mykorhiza uchytila, uvidíte, že jsou jemně prorostlé bílým podhoubím, které vytváří velmi jemnou síť vláken. Pokud porovnáte dvě rostliny – jednu bez mykorhizní násady a druhou s mykorhizou – všimnete si také rozdílu ve velikosti kořenového systému i rostliny samotné. Rostliny podporované mykorhizou rostou rychleji, jsou větší a vypadají zdravěji.
Složení výrobku
1 ml prášku obsahuje přibližně 1,975,042 spor následujících endomykorhizních a ektomykorhizních hub a dalších prospěšných organismů:
Ektomykorhizní houby:
Pisolithus tinctorius 750,000 spores, Rhizopogon villosulus 125,000 spores, Rhizopogon luteolus 125,000 spores, Rhizopogon amylopogon 125,000 spores, Rhizopogon fulvigleba 125,000 spores, Scleroderma citrinum 156,250 spores, Scleroderma cepa 156,250 spores, Suillus granulatus 156,250 spores, Suillus punctatapies 156,250 spores, Laccaria bicolor 50,000 spores, Laccaria laccata 50,000 spores
Endomykorhizní houby:
Glomus intraradices 8 spores, Glomus mosseae 8 spores, Glomus aggregatum 8 spores, Glomus etunicatum 8 spores, Glomus clarum 2 spores, Glomus margarita 2 spores, Glomus brasilianum 2 spores, Glomus monosporum 2 spores, Glomus deserticola 2 spores
Houby druhu Trichoderma:
Trichoderma koningii 187,500 spores, Trichoderma harzianum 187,500 spores
Další prospěšné mikroorganismy:
Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis, Bacillus azotoformans, Bacillus megaterium, Bacillus coagulans, Bacillus pumilus, Bacillus thuringiensis, Bacillus stearothermophilus, Paenibacillus polymyxa, Paenibacillus durum, Paenibacillus fluorescens, Paenibacillus gordonae, Azotobacter polymyxa, Azotobacter chroococcum, Saccharomyces cerevisiae, Streptomyces griseus, Streptomyces lydicus, Pseudomonas aureofaciens, Deinococcus erythromyxa.