Každý sáček je možné naplnit cca 2,5 – 3 kg substrátu!
Délka: 48 cm
Šířka: 20 cm
Ode dna k filtru: 30 cm
Postup je následující:
1, Žito dáte do hrnce, zalijete vodou a necháte 1-2 dny stát ve vodě.
2, Hrnec umístíte na plotnu, a i s původní vodou přivedete k varu. Povařte krátce 5 – 10 minut.
3, Žito sceďte přes velký cedník a ihned za horka plňte do sáčků. Žito v sáčku musí být vlhké, ale nesmí plavat ve vodě.
4, Sáčky důkladně hermeticky zavřete a umístěte je do tlakového hrnce (v nouzi postačí i běžný hrnec) na vhodnou podložku (např. vějířek používaný pro vaření potravin v páře).
5, Sterilizujte v tlakovém hrnci po dobu 90ti minut. Je možné využít dvojnásobnou sterilizaci (po první sterilizaci nechte 24 hodin stát a pak sterilizaci opakujte) – tím zajistíte stoprocentní likvidaci všech nežádoucích patogenů.
6, Proveďte inokulaci injekční stříkačkou přes filtr sáčku (před každým vpichem jehlu sterilizujte plamenem nebo gelovou desinfekcí)
7, Umístěte sáčky do tepla a temna a nechte prosrůst substrát podhoubím.
8, Po dokončení kolonizace žito umístěte do vhodné nádoby na čistou výstelku z vlhkého vermikulitu (1 cm). Kolonizovaný substrát rovnoměrně rozprostřete ve vrstvě 2 – 5 cm silné. Navrch přikrijte opět vrstvou vlhkého vermikulitu, která bude co nejtenčí, ale dostateně silná na to, aby nebylo vidět kolonizované žito.
9, Nádobu zavažte do velkého černého pytle na odpadky a nechte cca týden zesílit podhoubí.
10, Až bude podhoubí viditelné i na povrchu vermikulitu, přendejte nádobu do průsvitného pytle a dále postupujte stejně jako při klasickém PF Teku (viz. náš kompletní návod).